zmniejsz czcionke powieksz czcionke MINISTERSTWA UCZĄCE SIĘ

Aktualności

Rok 2014

Na podstronie: Jak uczą się organizacje mogą Państwo już teraz znaleźć dwa ostatnie produkty projektu MUS. Tom 3 serii MUS opisujący wyniki dwóch edycji badania przeprowadzonego w ramach projektu oraz angielskie podsumowanie 4 lat pracy projektowej. 

 1. Tom 3 Wyniki diagnozy mechanizmu uczenia się

 2. English summary: Organizational Learning. A Framework for Public Administration

 Gorąco zachęcamy do lektury. 


Na podstronie: Jak uczą się organizacje mogą Państwo już teraz znaleźć dwa poradniki stworzone na podstawie doświadczeń projektowych:

1. Jak diagnozować mechanizm uczenia się w organizacjach rządowych

2. Jak wzmacniać organizacyjne uczenie się w organizacjach rządowych

Gorąco zachęcamy do lektury i wdrażania sformułowanych przez nas sugestii. W razie jakichkolwiek pytań szczegółowych prosimy o kontakt

 

26-27 czerwca 2014 - konferencja końcowa projektu!

Wielkimi krokami zbliża się konferencja końcowa projektu pt. "Mechanizm uczenia się w politykach publicznych". Spotykamy się 26 i 27 czerwca w Krajowej Szkole Administracji Publicznej, aby w gronie praktyków, naukowców i ekspertów porozmawiać o tym, czego nauczyliśmy się o prowadzeniu racjonalnych polityk publicznych podczas 25 lat modernizacji naszego państwa. 

Z programem konferencji można zapoznać się tutaj.

Konferencja końcowa

........................

28 maja 2014 - Zespół projektu MUS przedstawia zapytanie ofertowe na realizację nowej strony www projektu

Więcej informacji w pliku.

........................

27 maja 2014 - Zespół projektu Ministerstwa Uczące się poszukuje grafika.

Więcej informacji w pliku.

......................

16 maja 2014 - Postępowanie w celu wyłonienia wykonawcy usługi organizacji konferencji końcowej projektu oraz działań informacyjno-promocyjnych w oparciu o zasadę konkurencyjności:

Pobierz zapytanie ofertowe ze strony

Pobierz edytowalne załączniki

23 maja 2014 - Odpowiedzi na pytania

 --------------

19 MARCA 2014 - Zapytanie ofertowe dotyczące transkrypcji wywiadów
Zachęcamy do zapoznania się z treścią zapytania ofertowego na realizację transkrypcji wywiadów realizowanych w trakcie badań w projekcie MUS.

Pobierz plik

-------------------------------------------------------------------------------------------------

W Przeglądzie Służby Cywilnej (wydanie styczeń-luty 2014) można zapoznać się z tekstem Roberta Chrabąszcza i Jowanki Jakubek-Lalik (biogramy tutaj) członków zespołu MUS na temat międzynarodowych rozwiązań promujących mobilność pracowników administracji publicznej (s. 64-68). Zapraszamy do zapoznania się z tekstem pod adresem:

https://dsc.kprm.gov.pl/sites/default/files/psc_128_sl_2014_1.pdf

 

Rok 2013  

Zapraszamy wszystkich do zapoznania się z tekstem członków zespołu MUS owanki Jakubek-Lalik i dr. Adama Płoszaja (biogramy tutaj) pt."Zarządzanie zasobami ludzkimi w administracji publicznej. Doświadczenia zagraniczne w świetle nowych standardów w polskiej służbie cywilnej" który ukazał się w ostatnim "Przeglądzie Służby Cywilnej" (wydanie listopad-grudzień, s. 70-73). Tekst można znaleźć pod adresem:

https://dsc.kprm.gov.pl/sites/default/files/psc_627_lg_2013_1.pdf

 

W zakładce "Jak uczą się organizacje?pojawił się 2 tom serii MUS!                                                                                                                                

Tom zatytułowany jest: "Zarządzanie wiedzą w organizacjach publicznych. Doświadczenia międzynarodowe."  

Bezpośredni link do książki

-------------------------------------------------------------------------------------------- 

4 grudnia 2013 r. - Kierownictwo projektu poszukuje wykonawcy usługi ewaluacji projektu. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do przedstawienia ofert cenowych na realizację usługi zgodnie z opisem zawartym w zapytaniu ofertowym.

--------------------------------------------------------------------------------------------

4 czerwca w Krajowej Szkole Administracji Publicznej odbyło się seminarium na temat potencjału i możliwości wzmacniania mechanizmów uczenia się polskiej administracji publicznej. Tłem debaty były doświadczenia administracji publicznych 12 państw OECD opisane w naszej najnowszej książce, którą mogą Państwo pobrać tutaj.

Podczas seminarium odbył się panel dyskusyjny, w którym uczestniczyli: 

- prof. Piotr Dutkiewicz (Dyrektor Center for Governance and
Public Management, Carleton University, Ottawa, Kanada)
- prof. Janusz Hryniewicz (EUROREG, Uniwersytet
Warszawski)
- dyr. Jan Pastwa (Dyrektor Krajowej Szkoły Administracji
Publicznej)
- dyr. Krzysztof Więckiewicz (Dyrektor Departamentu Pożytku
Publicznego, MPiPS)
- dyr. Wojciech Zieliński (Wicedyrektor Departamentu Służby
Cywilnej, KPRM)

Panel połączony był z dyskusją z uczestnikami seminarium. 

Zapraszamy także do obejrzenia zdjęć z wydarzenia w naszej galerii

--------------------------------------------------------------------------------------------

Zapraszamy do pobrania pierwszej publikacji z serii MUS pt. Organizacyjne uczenie sę. Model dla administracji publicznej. Książka dostępna jest pod linkiem Jak uczą się organizacje?

Bezpośredni link do publikacji można znaleźć tutaj

--------------------------------------------------------------------------------------------

3 czerwca 2013 - Kierownictwo projektu ogłasza konkurs na stanowisko asystenta projektu. Szczegóły w załączniku.

--------------------------------------------------------------------------------------------

17 maja 2013 - Kierownictwo projektu ogłasza przetarg na "Dostawę usług coachingu dla pracowników departamentów ministerstw objętych wsparciem w ramach projektu „Ministerstwa Uczące Się” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego." UWAGA: ZMIANA TERMINU SKŁADANIA OFERT. W załączeniu:

1. Ogłoszenie 

2. Specyfikacja istotnych warunków zamówienia

3. Wzór umowy 

4. Formularz oferty

5. Ogłoszenie o zmianie ogłoszenia

6. Informacja o zmianie terminu składania ofert

7. Odpowiedź na pytania (1)

8. Informacja o wyborze najkorzystniejszej oferty

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Informujemy, że w ten czwartek (16 maja) w godzinach 10-12 w sali  im. J. Brudzińskiego w Pałacu Kazimierzowskim (Kampus Główny Uniwersytetu Warszawskiego) odbędzie się seminarium "Ministerstwa Uczące Się - wyniki badań", na którym dr Karol Olejniczak i dr Adam Płoszaj przedstawią najważniejsze rezultaty przeprowadzonej przez nas diagnozy. Zapraszamy. Seminarium jest otwarte. Udział w nim nie wymaga wcześniejszego zgłoszenia.                                                                       

30 kwietnia 2013 - Kierownictwo projektu przedstawia zapytanie ofertowe dotyczące możliwości przygotowania i wdrożenia narzędzia internetowego pn. karta usług (ankieta internetowa CAWI) w jednym z departamentów Ministerstwa Środowiska.
W załączeniu szczegóły

29 kwietnia 2013 - Kierownictwo projektu przedstawia zapytanie ofertowe dotyczące możliwości przygotowania i przeprowadzenia szkolenia trenerów wewnętrznych w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. W załączeniu szczegóły

Zapraszamy do zapoznania się z wywiadem na temat modelu MUS oraz wyników badań przedstawionych w pierwszej publikacji serii wydawniczej MUS przeprowadzonym  z kierownikiem projektu, dr. Karolem Olejniczakiem dla periodyka Przegląd Służby Cywilnej. Tekst można znaleźć pod adresem:

 https://dsc.kprm.gov.pl/sites/default/files/psc_223_mk_2013.pdf

19 lutego odbyło się spotkanie Grupy Sterującej projektu MUS. Przedstawiliśmy na nim pierwszy tom serii wydawniczej MUS oraz zaprezentowaliśmy praktyki wybrane do wdrażania przez współpracujące z projektem ministerstwa. Spotkanie zakończyło się żywą dyskusją na temat warunków wdrażania oraz użyteczności poszczególnych praktyk. Zdjęcia z wydarzenia można obejrzeć w galerii

Jamie Nast prowadząca dla Agentów Zmiany w Ministerstwach Uczących Się w październiku 2012 roku warsztat na temat Idea Mappingu, wspomniała o nim na swoim blogu. Wzmiankę, wraz z przykładowymi mapami stworzonymi podczas warsztatu można znaleźć pod adresem:

http://ideamapping.ideamappingsuccess.com/IdeaMappingBlogs/2012/11/19/idea-maps-398-399-idea-mapping-and-mind-mapping-for-new-project-in-poland-mus-learning-ministries/

 Rok 2012

Z dumą ogłaszamy, że utworzyliśmy profil projektu na portalu facebook. Zapraszamy do wizyty pod adresem:

 https://www.facebook.com/MinisterstwaUczaceSieMus

W dniu 17 grudnia odbyło się wyjazdowe spotkanie zespołu MUS w Krakowie, podczas którego omawialiśmy planowane kroki w celu implementacji wybranych przez ministerstwa praktyk wspierających organizacyjne uczenie się.

W dniach 13-14 grudnia wraz z przedstawicielami ministerstw uczestniczyliśmy w szkoleniu „Leading bold change”, podczas którego budowaliśmy listę etapów koniecznych do wdrożenia praktyk zgodnie z modelem ośmiu kroków  stworzonych przez zespół prof. Johna Kottera z Harvard Business School. Szkolenie prowadzone było przez przedstawicieli organizacji „Time for team”. 

Kierownictwo projektu przedstawia zapytanie ofertowe dotyczące możliwości przeprowadzenia szkolenia nt przewodzenia zmianie organizacyjnej, które odbędzie się w dniach 13-14 grudnia 2012. W załączeniu szczegóły

W dniach 19-20 listopada wraz z przedstawicielami ministerstw uczestniczyliśmy w szkoleniu dotyczącym umiejętności krytycznego myślenia oraz poprawnego budowania argumentacji przy pomocy programów Rationale i bCisive. Warsztat prowadził współtwórca obu programów, dyrektor firmy Austhink, Timo ter Berg. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z warsztatu - w galerii

W dniach 29-30 października wraz z wybranymi przedstawicielami wszystkich 4 ministerstw współpracujących z projektem, odbyliśmy dwudniowy warsztat na temat możliwości wykorzystywania koncepcji mapowania idei (idea mapping) w codziennej pracy. W meandry mapowania, z wykorzystaniem profesjonalnego oprogramowania, wprowadzała nas utalentowana trenerka, Jamie Nast

17 października odbył się w Warszawie zorganizowany przez zespół MUS panel dyskusyjny na temat praktyk organizacyjnego uczenia się. Gośćmi panelu byli przedstawiciele Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz ministerstw objętych projektem MUS, a także eksperci zewnętrzni: Robert Chapman z organizacjiImprovement Development Growth Limited” z Wielkiej Brytanii, dr hab. Marek Kozak z katedry EUROREG, Prof. Michał Kulesza w Zakładu Nauki Administracji (UW), Prof. Franz Leeuw z Maastricht University, Crime and Justice Research center w Holandii oraz Adam Leszkiewicz, Prezes Zarządu Grupy Azoty Tarnów. Tematem panelu było omówienie praktyk z zakresu organizacyjnego uczenia się proponowanych przez zespół MUS badanym ministerstwom. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia - w galerii

Kierownictwo projektu przedstawia zapytanie ofertowe dotyczące przeprowadzenia szkolenia nt coachingu. Prosimy o przesyłanie ofert do godziny 10:00 9 października 2012. W załączeniu bliższe informacje. 

Kierownictwo projektu przedstawia zapytanie ofertowe dotyczące przeprowadzenia szkolenia nt przewodzenia zmianie organizacyjnej. Prosimy o przesylanie ofert do godziny 10:00 9 października 2012. W załączeniu bliższe informacje.

Kierownictwo projektu przedstawia zapytanie ofertowe na zakup książek zagranicznych na potrzeby projektu. Prosimy o przesyłanie ofert do 19.09.2012. W załączeniu bliższe informacje oraz lista książek. 

Kierownictwo projektu przedstawia zapytanie ofertowe na zakup książek polskich na potrzeby projektu. W załączeniu bliższe informacje wraz z listą książek.

Kierownictwo projektu ogłasza konkurs ofert na wykonywanie prac konserwacyjnych sprzętu komputerowego oraz sieci w biurze projektu. Termin składania ofert: do 25.09.2012 r godzina 12:00. W załączeniu przedstawiamy zapytanie ofertowe

Kierownictwo projektu ogłasza konkurs ofert na przeprowadzenie audytu zewnętrznego projektu. Termin składania ofert: do 25.09.2012 r godzina 12:00. W załączeniu przedstawiamy zapytanie ofertowe.

Zapraszamy do zapoznania się z nowo zarezentowaną podstroną portalu MUS "Nasze publikacje" gdzie znajdą państwo raporty z wizyt studyjnych członków zespołu MUS 12 krajów Europy, Ameryki Północnej, Azji i Australii, opisujące przykłady mechanizmów organizacyjnego uczenia się w sektorze publicznym. 

Z przyjemnością informujemy, że na naszej stronie w zakładce "Inspiracje" pod kategorią"Jak poprawić procesy uczenia się" pojawiła się wyszukiwarka praktyk w zakresie zarządzania wiedzą stosowanych w sektorze publicznym za granicą oraz w organizacjach sektora prywatnego. Zapraszamy do zapoznania się z przedstawionymi praktykami i pozostawienia ich oceny. Tym samym oficjalnie rozpoczął się najważniejszy etap projektu MUS polegający na testowaniu w ministerstwach wybranych narzędzi zarządzania wiedzą. 

Kierownictwo projektu ogłasza przetarg nieograniczony na przygotowanie, druk oraz dostawę serii sześciu publikacji naukowych w ramach projektu „Ministerstwa Uczące się” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. W załączeniu:

1. Ogłoszenie 

2. Specyfikacja istotnych warunków zamówienia

3. Wzór umowy 

 

9 sierpnia eksperci MUS z Malopolskiej Szkoły Administracji Publicznej odbyli spotkania z kierownictwem Departamentu Administracji Publicznej oraz Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Celem spotkań było przedstawienie rozwiązań organizacyjnych opracowanych na podstawie wizyt zagranicznych i analizy praktyk z sektora publicznego i dyskusja na temat wyboru rozwiązańdo wdrożenia w departamentach. 

28 czerwca podczas seminarium pt.Organizacyjne uczenie się w polskiej administracji publicznej”, które odbyło się w Krajowej Szkole Administracji Publicznej mieliśmy okazję ponownie zaprezentować wzbogacone wyniki diagnozy mechanizmu uczenia się wraz z opracowanym na podstawie doświadczeń zagranicznych oraz pochodzących z sektora prywatnego zestawem instrumentów wzmacniających procesy organizacyjnego uczenia się administracji. Zapraszamy do zapoznania się z materiałami oraz zdjęciami z wydarzenia.

Kierownictwo projektu ogłasza konkurs ofert na wykonywanie prac konserwacyjnych sprzętu komputerowego oraz sieci w biurze projektu

Termin składania ofert: do 30.07.2012 r godzina 12:00. 
załączeniu przedstawiamy zapytanie ofertowe

Kierownictwo projektu ogłasza konkurs ofert na przeprowadzenie audytu zewnętrznego projektu.
Termin składania ofert: do 28.06.2012 r godzina 12:00.
W załączeniu przedstawiamy zapytanie ofertowe

W dniach 17-28 kwietnia przeprowadziliśmy wizytę studyjną w Wielkiej Brytanii. Celem wyjazdu było zebranie doświadczeń i inspirujących praktyk z pola organizacyjnego uczenia się, stosowanych w tamtejszej administracji publicznej. Jakub Rok - członek zespołu realizujący wizytę - przeprowadził 10 wywiadów z przedstawicielami sektora publicznego oraz świata akademickiego. Respondenci wywodzili się z czterech ministerstw: Department for Transport, Department for Education, Department of Energy and Climate Change, Department for Business, Innovation and Skills, oraz trzech uczelni: King's College London, Manchester Business School oraz Warwick University. Dodatkowo, uwzględniono perspektywę osoby zajmującej się przyznawaniem standardu Investors In People (IIN), szczególnie rozpowszechnionego w brytyjskim sektorze publicznym. Wizyta była możliwa dzięki wsparciu prof. Ewana Ferlie z King's College London.
Zebrane w trakcie wizyty materiały pozwolą stworzyć zestaw dobrych praktyk, które - odpowiednio zaadaptowane - przysłużą się wzmocnieniu procesów organizacyjnego uczenia się polskich ministerstw. Wnioski z wizyty, wraz z opisami konkretnych rozwiązań, które można przenieść na grunt polskiej administracji, zostaną opublikowane w tematycznym zeszycie studyjnym.

W dniu 29 marca 2012 r. dr Karol Olejniczak przedstawił wyniki projektu MUS na specjalnie zorganizowanym spotkaniu w The Netherlands Court of Audit, w Hadze. Nasze wyniki spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem i wywołały żywą, ponad godzinną dyskusję o podobieństwach w uczeniu się instytucji publicznych w Holandii, Polsce i USA. Angielska wersja prezentacji (wraz z dźwiękową narracją) pojawi się na naszej stronie w połowie maja. 

W dniach 28 marca - 6 kwietnia 2012 r. przeprowadziliśmy wizytę studyjną w Królestwie Niderlandów. Celem było zebranie doświadczeń i praktycznych rozwiązań z pola organizacyjnego uczenia się i zarządzania wiedzą w holenderskich instytucjach publicznych. Dr Karol Olejniczak przeprowadził wywiady z kadrą kierowniczą ośmiu instytucji. Były to: Główny Inspektorat Zdrowia (Health Care Inspectorate), wydział ewaluacji w ramach inspekcji ds. środków pomocowych (Inspectorate for Development Aid and Policy Evaluation), innowacyjny program energetyczny w ramach Ministerstwa Gospodarki, Rolnictwa i Innowacji (Ministry of Economic Affairs, Agriculture and Innovation), Ministerstwo Zdrowia i Sportu (Ministry of Health, Welfare and Sport), Centralne Biuro Statystyczne Niderlandów, (Netherlands Statistics Office), Trybunał Audytorów (Court of Audit), Centrum Badań nad Prawem i Przestępczością (Crime and Justice Research Center) oraz Instytut Zarządzania Wiedzą o Polityce Mobilności (Knowledge Institute for Mobility Policy), działającego w ramach struktury Ministerstwa Transportu. Rozmawialiśmy też z naukowcami z Maastricht University i Erasmus University. Wizyta odbyła się dzięki wsparciu Profesora Fransa Leeuw z Maastricht University. Obecnie analizujemy zebrane bogate materiały. Zasilą one naszą pracę nad rozwiązaniami dla polskich ministerstw. Wyniki zostaną też opublikowane w tematycznym zeszycie studyjnym. 

 W dniu 27 marca 2012 roku zakończyła się trzymiesięczna wizyta studyjna dr Olejniczaka w Stanach Zjednoczonych.  Podczas wizyty Karol uczestniczył w serii spotkań The Government Performance Coalition  - nieformalnej grupie roboczej amerykańskich urzędników wysokiego szczebla, pracującej nad najnowszymi rozwiązaniami z pola zarządzania przez cele. Brał również aktywny udział w dwóch cyklach seminariów: Program Evaluation oraz Leadership in Complex Organizations prowadzonych na George Washington University. W trakcie wyjazdu Karol odbył wywiady z przedstawicielami siedmiu amerykańskich agencji federalnych: Department of Commerce - US Census Office, Department of Energy, Department of Health and Human Services, Department of Labor, Department of Transportation, Environmental Protection Agency, Government Accountability Office. Wizyta odbyła się dzięki wsparciu Profesor Kathryn Newcomer, dyrektor The Trachtenberg School of Public Policy and Public Administration – The George Washington University. Obecnie analizujemy zebrane, bardzo ciekawe materiały. Zasilą one naszą pracę nad rozwiązaniami dla polskich ministerstw. Wyniki zostaną też opublikowane w tematycznym zeszycie studyjnym poświęconym doświadczeniom amerykańskiej administracji federalnej. 

Kierownictwo projektu ogłasza konkurs ofert na przeprowadzenie audytu zewnętrznego projektu.
Termin składania ofert: do 4.04.2012 r godzina 12:00.
W załączeniu przedstawiamy zapytanie ofertowe.

22 marca odbyła się prezentacja wyników MUS w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. W spotkaniu uczestniczył dyrektor generalny Wacław Turek oraz przedstawiciele poszczególnych departamentów MRR. Zespół MUS reprezentowany był przez ekspertów z EUROREG (Uniwersytet Warszawski): Bartosza Ledziona, Karola Olejniczaka i Adama Płoszaja. Co ciekawe, spotkanie dotyczące mechanizmów organizacyjnego uczenia się, a więc między innymi wprowadzania nowych rozwiązań, samo stało się pretekstem do eksperymentów. Karol Olejniczak uczestniczył w spotkaniu za pośrednictwem transmisji telekonferencyjnej Waszyngton-Warszawa. Z nieukrywaną satysfakcją donosimy, że tym razem eksperyment zakończył się pełnym powodzeniem.

28 lutego odbyło się spotkanie członków zespołu MUS z Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej z pracownikami byłego Departamentu Administracji Publicznej MSWiA obecnie pracującymi w dwóch departamentach Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Departamencie Administracji Publicznej oraz Departamencie Współpracy z Samorządem Terytorialnym. Celem spotkania była dyskusja na temat wyników diagnozy mechanizmu uczenia się.

W dniach 6-17 lutego 2012 r. na wizycie studyjnej w Australii i Nowej Zelandii przebywał ekspert projektu MUS - Dawid Sześciło. Celem wyjazdu było uzyskanie informacji na temat dobrych praktyk w zakresie zarządzania wiedzą stosowanych w administracji rządowej obu państw. W trakcie wizyty D. Sześciło spotkał się zarówno z przedstawicielami wiodących ośrodków akademickich zajmujących się problemami polityki publicznej i zarządzania publicznego, jak również reprezentantami instytucji rządowych obu państw. W Australii ekspert MUS przebywał z wizytą m.in. na Australian National University w Canberze, gdzie spotkał się z drem Davidem Rosalkym i drem Andrew Podgerem. W trakcie wizyty w Nowej Zelandii D. Sześciło gościł w School of Government - instytucji będącej częścią Victoria University w Wellington. Spotkał się m.in. z prof. Jonathanem Bostonem, prof. Billem Ryanem i dr Elizabeth Eppel. Odwiedził także instytucje rządowe - Ministerstwo Środowiska, Ministerstwo Innowacji i Nauki oraz Ministerstwo Zdrowia.

W dniach 6-10 lutego Jowanka Jakubek-Lalik z zespołu MUS odbyła wizytę studyjną w Norwegii. W Oslo przeprowadziła rozmowy z 7 przedstawicielami administracji publicznej (pracującymi w Agencji ds. Zarządzania Publicznego i E-Administracji - Difi, Norweskiej Radzie ds. Badań Naukowych Norweskiej Agencji ds. Dróg Publicznych, Ministerstwa Spraw Zagranicznych) oraz 4 przedstawicielami świata nauki (pracującymi w organizacjach Partnerforum, Orgkonsult oraz w Norweskiej Szkole Biznesu). Celem wizyty było poznanie praktyk organizacyjnego uczenia się administracji publicznej Norwegii. W konsekwencji wizyty powstanie lista zidentyfikowanych praktyk oraz raport z wyjazdu. 

W dniu 23 stycznia odbyło się w Ministerstwie Środowiska spotkanie połączone z prezentacją wyników diagnozy mechanizmu uczenia się w polskich instytucjach publicznych. W spotkaniu udział wzięli Dyrektor Generalna MŚ Monika Dziadkowiec oraz Dyrektor Biura Kontroli i Audytu, członek Grupy Sterującej Andrzej Zbylut, a ze strony zespołu projektowego MUS - Bartosz Ledzion i Jakub Rok (EUROREG). Dyskusja wokół zaprezentowanych wyników miała na celu pogłębienie kluczowych z punktu widzenia Ministerstwa kwestii oraz wypracowanie dalszych kroków dotyczących upowszechniania wyników. Wnioski ze spotkania posłużą do przygotowania finalnej wersji raportu z badań przeprowadzonych w Ministerstwie Środowiska.

W okresie 16– 22 stycznia 2012 Robert Chrabąszcz (MSAP UEK) odbył wizytę studyjną  w Szwajcarii. Wyjazd odbył się na zaproszenie prof. Oliviera Glasseya ze Szkoły Administracji Publicznej Uniwersytetu w Lozannie. Celem wizyty było zapoznanie się z najlepszymi praktykami oraz szerszym kontekstem zarządzania wiedzą w szwajcarskich instytucjach publicznych. Podczas pobytu w Szwajcarii Robert Chrabąszcz przeprowadził szereg wywiadów z wyższymi urzędnikami szczebla kantonalnego Genewy, Berna oraz Lozanny. Dokonał także kwerendy naukowej publikacji dotyczących zarządzania wiedzą w urzędach Szwajcarii oraz zapoznał się ze strategicznymi dokumentami obowiązującymi na poziomie całej konfederacji i odnoszącymi się do problematyki uczenia się nowoczesnej organizacji publicznej. Poczynione w trakcie wyjazdu obserwacje pozwoliły na formułowanie konkluzji  o bardzo utylitarnym, narzędziowym podejściu do kwestii zarządzania wiedzą, słabo akcentowaną systemową perspektywą analizy zagadnienia oraz często podkreślanym partycypacyjnym wymiarem zarządzania wiedzą – koniecznością angażowania obywateli w proces programowania, tworzenia i korzystania z potencjału organizacji w tym zakresie. Wydaje się to być związane ze specyfiką społeczno-polityczną Szwajcarii, w której akcentuje się bezpośredni obywatelski wymiar zaangażowania w sprawy publiczne, w tym w funkcjonowanie administracji publicznej.

 

Rok 2011

W dniach 12-16 grudnia Michał Możdżeń, ekspert zespołu MUS (MSAP) odbył wyjazd studyjny do Hiszpańskiego regionu Andaluzji na zaproszenie eksperta współpracującego z lokalną administracją – Samuela Barco. Podczas rozmów z ekspertami i praktykami m.in. w regionalnym Ministerstwie Pracy, Ministerstwie Gospodarki i Ministerstwie Skarbu, zbierał on informacje na temat praktyk zarządzania wiedzą typowych dla Iberii.  Wizyta pozwoliła także na zdobycie wielu materiałów praktycznych i naukowych odnoszących się do kwestii organizacyjnego uczenia się a Hiszpańskich organizacjach sektora publicznego.

Dnia 5 grudnia eksperci zespołu MUS z Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej odbyli dwa spotkania z przedstawicielami Departamentu Społeczenśtwa Informacyjnego oraz Departamentu Administracji Publicznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zostały na nich przedstawione prezentacje dotyczące stanu elementów mechanizmu MUS w tych departamentach i w całym ministerstwie.

W dniach 28 listopada – 2 grudnia 2011 r. Dawid Sześciło, członek zespołu MUS przebywał na wyjeździe studyjnym w Szwecji. Celem wizyty było zbadanie mechanizmów uczenia się stosowanych w szwedzkiej administracji rządowej. W trakcie wizyty Dawid Sześciło miał okazję spotkać się m.in. z Janem Landahlem, obecnie audytorem generalnym Szwecji, a w przeszłości m.in. sekretarzem szwedzkiej Rady Ministrów, odpowiedzialnym za organizację i sprawne funkcjonowanie całego centrum rządu. Spotkał się również z przedstawicielami rządowych agencji odpowiedzialnych m.in. za sprawy zatrudnienia w administracji rządowej oraz agencji odpowiedzialnej za programowanie rozwoju zasobów administracji.
Druga część wizyty objęła dyskusję z naukowcami pracującymi w Quality of Government Institute na Uniwersytecie w Göteborgu. Wśród nich znalazł się wybitny specjalista zajmujący się problemami tworzenia polityk publicznych oraz funkcjonowania biurokracji – prof. Jon Pierre.

Dnia 7 listopada odbyły się spotkania ekspertów MUS z Zakładu Nauki Administracji z przedstawicielami Departamentu Transportu Morskiego i Bezpieczeństwa Żeglugi oraz Departamentu Kontroli Ministerstwa Infrastruktury. Zostały na nich przedstawione prezentacje dotyczące stanu elementów mechanizmu MUS w tych departamentach i w całym ministerstwie. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Biura Dyrektora Generalnego MI.

Dnia 29 czerwca w Krajowej Szkole Administracji Publicznej odbyła się debata Zarządzanie wiedzą w polskiej administracji publicznej. Mieliśmy okazję przedstawić podczas niej nasz model badawczy oraz podzielić się wstępnymi wynikami badania MUS 2011. W gronie praktyków zarządzania publicznego uczestniczyliśmy także w debacie Jak uczy się polska administracja publiczna? Zdjęcia znajdziesz tutaj.